Ekvador polisinden Meksika Büyükelçiliği’ne baskın

Ekvador polisi, Aralık 2022’den bu yana Meksika’nın Kito Büyükelçiliği’nde kalan eski Ekvador Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Glas’ı gözaltına almak için büyükelçiliğe baskın yaptı.

Meksika’nın Kito Büyükelçiliği’ne giren polis, Meksika hükümetinin siyasi sığınma hakkı vereceğini duyurduğu Glas’ı gözaltına aldı.

Meksika’nın Kito Büyükelçiliği Siyasi İşler Sorumlusu Roberto Canseco, Ekvador polisinin büyükelçiliğe zorla girdiğini ve personele saldırdığını belirterek, “Bu kesinlikle kabul edilemez, olamaz ve bu resmen barbarlıktır. Glas’ın hayatından endişe duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

DİPLOMATİK İLİŞKİLER ASKIYA ALINACAK

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Ekvador polisinin Meksika Büyükelçiliği’ne girmesinin ulusal egemenliğin açık ihlali anlamına geldiğini söyledi.

Yasal yollara başvurulması için dışişleri bakanına talimat verdiğini kaydeden Obrador, “Bu uluslararası hukukun ve Meksika’nın egemenliğinin açık bir ihlalidir, Ekvador hükümetiyle diplomatik ilişkilerin derhal askıya alınması için talimatımı verdim.” dedi.

GLAS NEDEN MEKSİKA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDE

Meksika hükümetinden yapılan açıklamada, eski Ekvador Devlet Başkan Yardımcısı Glas’a siyasi sığınma hakkı verileceği ve Glas’ın Meksika’nın Kito Büyükelçiliği’nde olduğu duyurulmuştu.

Glas, hakkında yürütülen rüşvet soruşturması kapsamında 3 Ekim 2017’de tutuklanmıştı. Brezilya inşaat firması Oberdecht’in ülkede altyapı ihaleleri kazanmak için yetkililere milyonlarca dolarlık rüşvet verilmesini organize etmekten suçlu bulunan Glas, 7 Kasım 2018’de sağlık durumu nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Glas, Aralık 2022’de Meksika’nın Kito Büyükelçiliği’ne sığınmıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x