Nintendo, korsan oyunla savaşında sertleşmeye başladı!

Nintendo, önceki zamanlarda “korsanlığı devasa ölçekte” mümkün kılan Yuzu’yu hedeflemişti. Yüzlerce GitHub deposunu etkileyen bu kapsamlı kaldırma işlemi, Yuzu’nun oluşturucularının Nintendo ile 2,4 milyon dolarlık bir anlaşmayla hızlıca dava sonlandırması sonrasında iki ay içinde gerçekleşti.

GamesIndustry.biz’in raporuna göre, etkilenen 8.535 GitHub deposunda Nintendo tarafından sansürlenen kuruluşlar, Yuzu’nun kaynak kodunun “Nintendo’nun teknolojik koruma önlemlerini yasadışı şekilde atlatarak Switch oyunlarının korsan kopyalarını çalıştırdığını” iddia ediyorlar.

GitHub, geliştiricilere içeriğini devre dışı bırakmadan önce zaman tanıyacağını belirtti. Microsoft‘un sahip olduğu platform, geliştirici dostu yaklaşımıyla ve markalamasıyla birlikte, DMCA karşı bildirimlerin nasıl yapılabileceği konusunda hukuki kaynaklar ve rehberlik sağladı.

Nintendo, korsan oyunla savaşında sertleşmeye başladı!

Nintendo‘nun bu hukuki saldırısı, belki de oyun emülatörlerinin yeniden popülerlik kazandığı bir döneme denk geliyor. Geçen ay Apple, muhtemelen düzenleyici tehditlere yanıt olarak, App Store‘daki retro oyun oynatıcılarına kısıtlamaları gevşetti, bu da Delta emülatörünün öne çıkmasına ve App Store’da ilk sıraya yerleşmesine yol açtı. Nintendo, emülatörlerin güneşteki anlarının gelir akışını tehdit ettiğini hesaplamış olabilir ve gelir akışını hemen tehlikeye atanları ezmeye başladı.

Ne yazık ki, Nintendo‘nun çoğunlukla savunmasız hukuki saldırısı, korsanlıkla ilgili olmayan önemli bir kullanımı göz ardı ediyor. Oyun tarihçileri, yazılımı oyun koruma aracı olarak görüyorlar. Emülatörler olmadan, Nintendo ve diğer telif sahipleri gelecek nesiller için tarihin bir parçasını hızla tüketebilir, çünkü ilgili donanımlar zamanla daha zor bulunabilir hale gelecek.

Tüm bu önlemlere rağmen Nintendo’nun ünlü konsolu Switch’in bir çip yardımıyla kırılabilir olması onun korsanla mücadelesini zorlaştırıyor. Özellikle Türkiye gibi ülkelerde oyun fiyatlarının 2000 TL üzerinde olması Nintendo oyunlarını oynamak isteyenleri korsan oyuna itiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x